top of page

Hrad Bouzov

Romantický hrad založený na přelomu 13.
a 14. století se nachází v malebné krajině Litovelska a Mohelnicka. Do roku 1696 jej střídavě vlastnili příslušníci různých českých a moravských rodů, pak panství s hradem koupil řád německých rytířů. Od roku 1945 je majetkem státu. V roce 1999 byl prohlášen za národní kulturní památku.

Nadpis 2

Muzeum Olomouckých tvarůžků

Muzeum Olomouckých tvarůžků otevřené v roce 1994 v místě původní výrobny tvarůžků významně přispělo k popularizaci tohoto jedinečného sýru. Umístění uvnitř výrobního závodu však omezovalo jeho rozvoj. Proto bylo rozhodnuto vybudovat zcela nové muzeum, jehož výstavba započala v roce 2013.

Nové Muzeum Olomouckých tvarůžků slavnostně otevřené 26. června 2014 ukazuje v moderně pojatých expozicích průřez historií Olomouckých tvarůžků od nejstarších pramenů až do současnosti. Všechny exponáty mají popisky v českém jazyce, v každé místnosti je možno načíst pomocí QR kódů základní informace o konkrétní expozici také v němčině a angličtině. Pro cizojazyčné návštěvníky jsou v současné době k dispozici tištěné texty v angličtině a němčině.

Mladečské jeskyně

Mladečské jeskyně se nacházejí v chráněné krajinné oblasti Litovelské Pomoraví. Složitý labyrint puklinových chodeb a dómů je vytvořen ve vápencovém vrchu Třesín. Podzemní prostory jsou bohatě zdobeny krápníky a sintrovými náteky. Mladečské jeskyně nabízejí atmosféru dávné minulosti. Je to největší a nejstarší sídliště cromagnonského člověka ve střední Evropě. Světově proslulou archeologickou lokalitou je Dóm mrtvých se zbytky ohnišť a kostí pravěkých zvířat a rekonstrukcí dávného rituálu. V jeskyních jsou malebná zákoutí, kde se vedle starých krápníků tvoří i nová výzdoba. Mezi nejkrásnější a téměř neporušené prostory patří v Mladečských jeskyních Chrám přírody nebo Panenská jeskyně. Dominantou a symbolem podzemního systému je přes dva metry vysoký stalagmit nazývaný Mumie.

Arboretum Bílá Lhota

Arboretum v Bílé Lhotě, národní přírodní památka,  se rozkládá se na jižně orientovaném svahu na ploše necelých tří hektarů. Nachází se zde asi 300 různých druhů  a kultivarů dřevin, například keřovité tisy v různých barvách a tvarech, túje, smrky, duby, různobarevné buky, cypřišky, javory, borovice, břízy, douglasky a lípy.

V arboretu je pěstována i řada vzácných a sbírkových dřevin – například japonské javory, vilíny a magnólie. Stromy jsou seskupeny podle nároků na živiny, půdu, klima atd. V parku jsou zastoupeny dřeviny z jižní Evropy (hlavně z Balkánu) a z Asie (Číny, Koreje, Mandžuska, Japonska a Sibiře), mnoho dřevin pochází i z různých oblastí Severní Ameriky (z Kanady a USA) a z Mexika.

Synagoga v Lošticích

Za svou židovskou historii poznaly Loštice postupně tři synagogy. Ta poslední dodnes stojí ve Ztracené ulici

Rozsáhlá rekonstrukce synagogy byla realizována v letech 2006-2014 Městem Loštice ve spolupráci se sdružením Respekt a tolerance. Projekt restaurování synagogy byl kladně ohodnocen četnými předními českými odbornými institucemi a také veřejností.

Javoříčko

Javoříčko je obec s kořeny sahajícími do roku 1348
a současným názvem používaným od roku 1464. Jméno obce je synonymem pro Národní přírodní rezervaci Špraněk, která se rozkládá na ploše 29 hektarů a je považována za dokonalou učebnici přírodopisu.

 

Na samém konci 2. světové války došlo v obci k tragickým událostem, které poznamenaly její další osud.  5. května 1945 obsadil Javoříčko oddíl SS z Bouzova. Zastřelili 38 mužů starších 15-ti let a došlo k vypálení obce. Stavba nového Javoříčka byla financována z humanitární pomoci států sdružených kolem projektu UNRRA (USA, Spojené království, Kanada). Darovaná částka tehdy dosáhla hodnoty 22 milionů korun.

Muzeum kočárů
Čechy pod Kosířem

V muzeu uvidíte, jak se snoubí řemeslný um našich předků s duchem, kterého vdechli do každého kočáru. Uvidíte kombinaci skvostných kočárů, které sloužily člověku v těch nejradostnějších chvílích života, ale i takové, které se vybíraly na poslední cestu. Je to unikátní sbírka, která díky této skladbě nemá ve světě obdoby a ve vás probudí pocity, které posílí vaši mysl i ducha pro další cesty vaším životem. Přijeďte a poznejte práci našich předků a navštivte expozici historických kočárů v Čechách pod Kosířem a podpořte toto velké dílo svou návštěvou.

 

Zámek Úsov

Lovecko-lesnické muzeum na zámku Úsov je ojedinělým historickým muzeem tohoto druhu ve střední Evropě. Je umístěno v prostorách barokního Martinelliho paláce.

Původní gotický hrad, postavený ve stylu francouzského kastelu, náleží mezi nejstarší na Moravě. Je královského založení z první poloviny 13. století, první zmínka o něm spadá do roku 1260. V 15. století byl krátce v držení Šternberků.

smazat-tygr.jpg

ZOO Olomouc

OTEVŘENO DENNĚ PO CELÝ ROK

Otevírací doba pokladen:

leden—únor               9:00—16:00

březen                        9:00—17:00

duben—srpen            9:00—18:00

září                             9:00—17:00

říjen—prosinec           9:00—16:00

 

Zoo je nutné opustit do 2 hodin po uzavření pokladen.

bottom of page